top of page

Čas dovolené aneb co už máme letos za sebou?

Je to tady. Léto, slunce, čas dovolené. V rosteam ji vnímáme po první půlce roku jako zaslouženou. Zajímá Vás, co všechno se nám povedlo na jaře uskutečnit? Jaké plány máme po prázdninách? A jak se nám daří odpočívat?

První polovina letošního roku byla intenzivní. V rosteam jsme společně s Ostravskou univerzitou v únoru slavili 1. rok fungování firmy a v červnu absolvovali první valnou hromadu. Podařilo se nám akreditovat 2 nové kurzy, a to Participativní techniky v kontextu sociální práce a Rozvoj reflektivní komunikace, o kterém vyšel článek na webu časopisu Sociální práce. Další dvě témata máme nyní v akreditačním řízení.

Ovšem naší hlavní náplní jara bylo cestování za našimi kurzisty a kurzistkami napříč celou ČR. Realizovaly jsme kurzy v Praze, Liberci, Poděbradech a také teambuilding pro jednu firmu z Písku u Jablunkova. Celkově jsme najezdily cca 5000 km za 80 lidmi, kteří se vzdělávali především v metodě komunitní práce. Zdá se Vám to málo lidí na tolik kilometrů? Pojďme si o tom říct trochu víc.Kurzy metody komunitní práce v Praze a Liberci

"Svět už nikdy nebude stejný..." řekla jedna účastnice při reflexi po absolvování 60 hodinového kurzu Metody komunitní práce. V letošním roce jsme realizovaly 2 běhy zároveň, a to konkrétně v Praze a Liberci. Setkávaly jsme se se dvěma různorodými skupinami, s různorodými zkušenostmi a hlavně různorodými komunitními kontexty a pohledy na komunitní práci. Měli jsme příležitost vzájemně diskutovat, polemizovat a především se společně poznávat, učit a růst.

Kurzy probíhají velmi participativně, spoluvytváříme znalosti a dovednosti, kdy lidé jen nesedí a neposlouchají prezentaci, ale aktivně se do učícího procesu zapojují. To umožňuje větší míru a hloubku poznání, ale nese to sebou taky vysoké nároky nejen na lektorky, ale především na samotné účastnice a účastníky kurzu. A můžeme Vám říct, že ti letošní to zvládli opravdu bravurně.


Svět už nikdy nebude stejný, a to ani pro nás. Nyní známe několik desítek nových kolegů a kolegyň v oboru komunitní práce, které jsme měly tu čest těmito kurzy provázet. Rozšiřuje se síť aktérů komunitní práce v ČR, zvyšuje se kvalita komunitních pracovníků a pracovnic, budují se vztahy, společně se pracuje na legitimizaci metody komunitní práce a my jsme vděčné, že můžeme být u toho. A co na to samotní kurzisté a kurzistky?


"Kurz, kterým jsem osobně prošel mě obohatil v mnoha odvětvích osobního i profesního života. Lektorky tohoto kurzu jely na výbornou. Profesionálně dokázaly udržet moji pozornost po dobu celého kurzu, za co Vám patří dík a obdiv. Ono ukočírovat tolik lidí a většina byla silnými osobnostmi, tak to je jen pro silný tým lektorů, jako jste Vy. Díky za to, že jsem mohl být u toho a současně se Vašeho kurzu účastnit." Štefan

"Nejlepší vzdělávací kurz, který jsem dosud navštívila. Dámy jsou inspirativní profesionálky." Marie


"S Rosteam opravdu rostete. Ten, kdo čeká kurz plný prezentací bude zklamán. Kdo očekává interaktivní kurz, bude nadšený. Kurz byl moc pěkně připravený, v některých případech nás lektorky nasměřovaly k tomu, abychom si k poznání došli sami. Během kurzu probíhala i otevřená tvůrčí diskuse. Celý kurz byl propletený řadou aktivizačních činností, díky kterým se účastníci nenásilnou formou aktivně zapojovali a mohli se i více poznat. Nebyly to tak dny odpočinku, ale aktivního poznání. Určitě doporučuji." Petra


"V prvé řadě musím konstatovat, že setkávání s ženami z Rosteam pro mě byla vždycky jízda na tygrovi, pochutnávání si na pařížském dortu a potápění se do hlubin oceánů zároveň. Klidně vše v jednom běhu kurzu. Jsou to neuvěřitelné osobnosti, které člověka učí nejen metodiku komunitní práce, ale také komplexnímu rozvoji každého z nás, tedy těch, kteří chceme posouvat společnost k prosociálnímu a demokratickému smýšlení, k partnerství, tvořivé spolupráci a solidárním přístupům ke všem lidem, ať už se zrovna nacházíme v jakékoliv roli. Jen jednu věc mám – někdy vám ta jejich aktivizace poleze trochu na nervy, ale v konečném důsledku má na kurzech dobrý smysl!" Anna


A jak teď trávíme léto?

I když máme každá mimo Rosteam své další pracovní povinnosti, snažíme se léto ve volných chvílích užít na plno. Trávíme nebo plánujeme trávit volné chvíle na letních festivalech, na přechodech hor, u moře, cestováním vlakem na sever, časem s rodinou, s kamarády, se čtyřnohými miláčky ale i o samotě. Zároveň se budeme společně setkávat k tomu, abychom mohli v Rosteamu pokračovat v plánovaných činnostech. Věříme, že i Vám se podaří načerpat síly, abychom se na podzim mohli společně vrhnout do dalších věcí!


Co nás čeká na podzim?

Hned v polovině září za Vámi vyjedeme do Prahy realizovat kurz Skupinová dynamika aneb jak facilitovat v sociální práci a uvažujeme v listopadu o vypsání 3denního kurzu Základy komunitní práce v Ostravě. Jinak nás čekají dlouhodobější kurzy a evaluace na klíč pro konkrétní organizace. Proto pokud máte zájem o konkrétní kurz nebo službu a nevidíte je aktuálně v nabídce, neváhejte se nám ozvat! Další veřejné kurzy budeme vypisovat podle aktuálních poptávek, potřeb a daného místa, odkud budou vznikat. Těšíme se na spolupráci s Vámi!

64 zobrazení

Comments


bottom of page